Вечір. Холодний вітер жене хмари, ховаючи перші зірки та блідий місяць. Сутінки поволі скрадаються шматованим вибухами полем. В’язка мов клей тиша заливає навколишні, байраки, підлісок та окопи.
Раптом — коротка черга прошиває сутінки. Потім ще одна. Ось глухо зацокотів важкий кулемет. Вибух гранати. Ротний командир вміло керує боєм. Велика диверсійна група супротивника неохоче відкочується-відповзає у бік бункерів, які височать всього за кількасот метрів. Цього разу атаку вдалося відбити. Хоча так буває далеко не завжди…
Командир показує монокуляр, схожий на звичайний приціл до гвинтівки. Це — тепловізор, який бійцям дали волонтери. Саме завдяки йому – вдалося вчасно виявити пересування ворога.
Тепловізор – це пристрій, який дає змогу побачити людину та інші об’єкти, які випромінюють тепло, у темряві. Але, на відміну від, скажімо, приладу нічного бачення, тепловізори дозволяють вести спостереження і вдень, навіть за поганої видимості – під час дощу, туману або ж снігу.
З самого початку війни на сході — тепловізори врятували не одне життя українських бійців. Якщо такий невеликий прилад є на контрольно-пропускному чи опорному пункті – він на порядок зменшує можливість раптової атаки супротивника. Ось, наприклад, одна з реальних історій, яка трапилася неподалік Мелітополя у серпні 2014 року, коли тепловізор врятував життя майже півсотні бійців.
«Вночі через кордон намагалася прорватися велика група бойовиків. Якби не тепловізор, який на передову передали мелітопольці, відреагувати на цю ситуацію було б практично неможливо… Але цей пристрій дозволив бійцеві, який чергував на блокпосту, вчасно визначити переміщення великого угруповання людей, і підняти тривогу… Почався бій. Атака противника була відбита. Проте — і сам хлопець загинув. — Він врятував своїх товаришів, і можна сказати, що ціна тепловізора на сьогодні — це 50 людських життів – розповіла активістка «Громадського фронту» Наталя Черкашина».
Тепловізори — бувають різними за призначенням. Є прилади для ведення дальньої розвідки 3-5км, для спостереження на відстанях, на яких працює стрілецька зброя – 300-500м, а є й такі, що встановлюються на важкій техніці (танках, гелікоптерах). І всі вони — потрібні!
Тепловізори активно використовували у всіх гарячих точках АТО. Як свідчать кіборги — багато в чому аеропорт тримався завдяки цим дивам техніки. Так, завдяки 6-7 тепловізорам, які були у бійців у новому корпусі Донецького аеропорту — вдавалося вчасно виявляти «непроханих гостей» і викликати на них вогонь артпідтримки, задовго до їх підходу до будівлі. У Дебальцевому було не менше сорока пристроїв, що спершу допомогали утримувати позиції, а потім і виходити з оточення.
Зараз, коли офіційно діє «перимир’я», значна частина бойових дії ведеться диверсійно-розвідувальними підрозділами і снайперами. І ключовими факторами успіху, окрім підготовки особового складу, стають технології: зв’язок, можливості шифрування та дешифрування, безпілотні літальні апарати і… тепловізори.
Серія тепловізорів Pulsar Helion XP/XQ – високотехнологічні тепловізори-монокуляри, які дозволяють вести спостереження на дистанції майже два кілометри! Ці прилади нового покоління дозволяють чітко відслідковувати рухомі об’єкти, витримують занурення під воду та майже 8 годин автономної роботи. Окрім того – Пульсари оснащені модулем wi-fi, а тому їхню роботу можна синхронізувати з планшетом чи смартфоном та, навіть, вести спостереження дистанційно.
Те, наскільки важлива наявність таких високотехнологічних приладів – ілюструє розповідь одного з волонтерів-кур’єрів:
— Я привіз тепловізор, і хлопці мені сказали: «Ось, була б у нас ця штука пару днів назад — у нас би було на 4 людини більше. Ми пішли відпрацьовувати снайпера, але поки ми його відпрацювали, він встиг чотирьох наших завалити. Дякуємо за тепловізор, ми сподіваємося, що таких ситуацій у нас більше не буде».
На жаль, повернути життя загиблих патріотів – неможливо.
Втім, ми можемо допомогти повернутися живими тим, хто продовжує захищати Батьківщину зараз!
Фонд «Повернись живим» — одна з найбільших волонтерських організацій, що допомагає українським військовим у зоні АТО. Працює з травня 2014 року і спеціалізується на постачанні високотехнологічного обладнання: тепловізори та прилади нічного бачення, безпілотні літальні апарати (БпЛА), системи прослуховування та зв’язку, яке дає змогу завчасно бачити ворога і мінімізувати втрати. За час своєї роботи Фонд зібрав 135 мільйонів гривень на допомогу армії.
Крім того, фонд реалізує проекти з підвищення кваліфікації військових, які працюють на лінії розмежування.
В рамках проекту «Гори добра» ми хочемо зібрати 140 000 грн., щоб придбати два тепловізори останнього покоління Pulsar Helion – по одному для 2-го та 3-го батальйонів 28-ої «Одеської» окремої механізованої бригади (ОМБр), які зараз перебувають на фронті.
З 7 липня 2014 року частини бригади брали активну участь у бойових діях спершу на півдні Донецької області, потім в районі Донецького аеропорту на відрізку від села Невельське на південь і аж до Волновахи. 3 червня 2015 року саме бійці 28-ї ОМБр склали кістяк тієї сили, що провела успішну контратаку в Мар’їнці, і нанесли серйозну поразку силам бойовиків.
Станом на середину січня 2018, за даними одеського інформаційного порталу «Думська», втрати підрозділу становили 144 загиблих військовиків, ще 426 отримали поранення.
Придбавши тепловізори, ми зможемо врятувати життя багатьом і багатьом хлопцям 28-ої Одеської бригади! Переказати кошти можна на рахунок фонду «Повернися живим» — тут.
Кожне врятоване життя — наближає нас до справжньої перемоги і робить «Гори добра» вищими.